Wczytuję dane...

Jakie funkcje mają nowoczesne zegarki?

JAKIE FUNKCJE MAJĄ NOWOCZESNE ZEGARKI?

Nie od dziś wiemy, że zegarek jest bardzo przydatnym urządzeniem. Jednak jego funkcja nieco zmieniała się na przestrzeni lat. W dzisiejszych czasach, pierwotna funkcja zegarka, czyli wskazywanie aktualnego czasu, przestała odgrywać pierwszoplanową rolę. Dziś chcemy, aby zegarek pomagał nam w codziennym życiu, by był naszym asystentem. Zegarki wskazują datę i godzinę, ale także powiadamiają nas o przychodzących połączeniach, pokazują wiadomości z komunikatorów, mają wbudowaną prognozę pogody, a nawet odtwarzacz muzyki. Dzięki nowoczesnym technologiom, możemy mieć również zegarek do kontrolowania stanu zdrowia, a nie tylko czasu. Te inteligentne zegarki, czyli smartwatche, nie zastąpią badań kontrolnych ani wizyty u lekarza, ale bez wątpienia pomogą nam spostrzec nieprawidłowość w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Zegarek z funkcjami związanymi ze zdrowiem
Dzisiejsze smartwatche towarzyszą nam 24 godziny na dobę, dzięki czemu możemy analizować parametry z całej doby. Najpopularniejszą funkcją jest pomiar pulsu - tę opcję ma praktycznie każdy inteligentny zegarek. Przydaje się to zwłaszcza podczas treningu, który nabiera dużej intensywności, jak bieganie. Nasz puls może mocno przyspieszyć a dzięki pomiarowi pulsu, możemy zareagować i zwolnić w momencie, gdy tempo bicia serca staje się zbyt szybkie. Kolejnymi funkcjami zegarków do kontrolowania stanu zdrowia mogą być pulsoksymetr do sprawdzania natlenienia krwi oraz analiza snu. Dzięki opcji analizy snu, możemy sprawdzić, ile godzin trwał wypoczynek nocny, jaka część była snem głębokim a jaka snem płytkim. Zegarek wychwyci też momenty przebudzenia. Minusem analizy snu jest konieczność spania z zegarkiem na ręku, co nie dla każdego będzie wygodne i możliwe, jednak warto to zrobić, jeśli chcemy sprawdzić i być może poprawić jakość naszego odpoczynku.

Czy posiadanie smartwatcha jest koniecznością? Oczywiście, że nie. Jednak jest to niesamowite udogodnienie i dla jego użytkowników szybko staje się niezbędnym elementem każdego dnia. Tak, jak kiedyś telefony komórkowe mogły wydawać się fanaberią, tak dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez smartfona. Podobny los czeka smartwatche, które szybko zyskują swoich zwolenników, żeby nie powiedzieć, fanów.
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i wydłużaniem listy funkcji inteligentnych zegarków, zwiększa się ich przydatność w codziennym życiu i dbaniu o swoje zdrowie. Ważnym jest, aby funkcje związane z monitorowaniem stanu zdrowia były dopełnieniem profilaktyki, a nie jej zamiennikiem.

Przeczytaj artykuł Jaki zegarek na komunię?